تبلیغات
Lab 87
Lab 87
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما؟

شمارش كامل سلولهای خون
   
شمارش كامل سلولهای خون، آزمایشی كلی و ساده است كه از بسیاری حالات سلامت و بیماری‌ها تأثیر می‌پذیرد و به همین دلیل، نمایانگر نسبتاً خوبی از وضع كلی سلامت بدن است. در این آزمایش تعداد سلولهای مختلف خونی شمارش می‌شوند:
   تصویر
۱- سلولهای قرمز خون، كه كمبود آنها نشانه كم‌خونی (شایع‌ترین بیماری خون) می‌باشد.
۲- سلولهای سفید خون، كه قسمتی از دستگاه ایمنی و دفاعی بدن هستند.
۳- پلاكت‌ها، كه جزئی از سیستم انعقاد خون را تشكیل می‌دهند.
   جدول
هنگام نیاز به انجام این آزمایش، از شما خواسته می‌شود كه از شب قبل، چیزی نخورید. توجه داشته باشید كه آشامیدن آب، نه تنها آزمون را مختل نمی‌كند، بلكه تشنگی در هنگام آزمایش، باعث خطا در اندازه‌گیری مقادیر واقعی آزمایش می‌گردد.

 آزمون

 مقادیر طبیعی

توضیح

Hg

(هموگلوبین)

مردان:gr/dl

 

۱۷-۱۳

هموگلوبین، مسئول حمل اكسیژن در داخل سلولهای قرمز خون است. پرخونی، كمبود مزمن اكسیژن، تشنگی، از عوامل افزایش RBC و Hg می‌باشند. كاهش این مقادیر، نشانه كم‌خونی (به هر دلیل) می‌باشد.

Hg

زنان:gr/dl

 

۱۶-۱۲

RBC

(گلبول قرمز)

مردان:
(میلیون در میكرولیتر)

 

۶-۴

RBC

(گلبول قرمز)

زنان:
(میلیون در میكرولیتر)

 

۵-۳

HCT

(هماتوكریت)

 

۵۰-۳۶

MCH

(pg)

 

۳۷-۲۷

هماتوكریت، بیانگر حجمی از خون است كه توسط سلولهای قرمز اشغال شده و به اندازه و تعداد سلولهای قرمز بستگی دارد. شاخصهای دیگر، نشانه‌هایی از حجم متوسط سلولهای قرمز و میزان هموگلوبین موجود در آنها می‌باشد. دانستن آنها در تشخیص نوع كم‌خونی یا سایر بیماریهای مرتبط به سلولهای قرمز، مفید است.

MCHC

(g/dl)

 

۳۵-۳۰

MCV

(fl)

 

۱۰۰-۸۰

WBC

(گلبول سفید)

(ml)

 

-۴۰۰۰
۱۱۰۰۰

در عفونت حاد، التهاب، صدمات و سرطانهایی مثل لوسمی بالا می‌رود. در برخی بیماریهای ایمنی، پس از برخی بیماریهای ویروسی و برخی بیماریهای مادرزادی كاهش می‌یابد.

Differential

 

نوتروفیلها، ائوزینوفیلها، بازوفیلها. لنفوسیتها و مونوسیتها، هركدام درصد خاصی از سلولهای سفید را تشكیل می‌دهند و در جریان بیماریهای مختلف التهابی و عفونی، رده‌های مختلفی از آنها تغییر می‌كنند.

Plt

(پلاكتها)

(ml)

 

-۱۵۰۰۰۰
۴۰۰۰۰۰

افزایش تعداد آنها با افزایش خطر تشكیل لخته در خون و كاهش تعداد آنها با خطر اختلال در انعقاد خون همراه است. به دلایل متعددی ممكن است تعداد پلاكتها در خون تغییر كند.[ شنبه 21 آذر 1388 ] [ 11:13 ق.ظ ] [ روح الله مهدیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت