تبلیغات
Lab 87
Lab 87
 
قالب وبلاگ
نظر سنجی
نظر شما؟

امروزه الایزا بعنوان یكی از قدرتمندترین روشهای آزمایشگاهی – تحقیقاتی در جهان مطرح می‌باشد. این روش از حساسیت و اختصاصیت بسیار بالایی برخوردار است تا بدانجا كه هم‌ اكنون روش اصلی در زمینه‌ های مختلف علوم حیاتی از شناسایی و تشخیص ویروسها، باكتری‌ها و انگل‌های پروتوزوا و متازو گرفته تا شناسایی مقادیر بسیار كم هورمونها و مولكولهای حیاتی در پزشكی بالینی و آزمونهای تحقیقاتی می‌باشد .

چگونگی انجام آزمون الایزا :


پایه اساسی آزمون الایزا براساس واكنش آنتی‌بادی با آنتی‌ژن می‌باشد. در آزمون‌های الایزا یك آنتی‌بادی اختصاصی با یك آنتی‌ژن مشخص واكنش داده و سپس با استفاده از یك آنتی‌بادی اتصال یافته با یك آنزیم بعنوان سیستم نشانگر، آزمون ادامه یافته و درنهایت با افزودن سوبسترای آنزیم و تبدیل سوبسترا به محصول كه یك مادة رنگی می‌باشد آزمون الایزا به پایان می‌رسد طول موج رنگ بدست آمده كه نشانگر حضور یك آنتی‌بادی (و یا آنتی‌ژن) و نیز غلظت آن می‌باشد توسط یك دستگاه اسپكتروفتومتر قرائت شده و ثبت می‌گردد.

بعنوان مثال در یكی از رایج‌ترین روشهای الایزا ( روش غیر مستقیم) كه برای شناسایی حضور و یا عدم  حضور آنتی‌بادی  برعلیه یك آنتی‌ژن موردنظر بكار می‌رود ابتدا یك آنتی‌ژن برروی سطح جامد پوشش داده  می‌شود سپس نمونة مجهول كه حضور و یا عدم حضور آنتی‌بادی برعلیه این آنتی‌ژن درون آن مورد بررسی قرار می‌گیرد بر روی این سطح جامد پوشش داده شده با آنتی‌ژن, افزوده می‌شود.  پس از آن آنتی‌بادی ثانویه یا درحقیقت آنتی‌بادی برعلیه این آنتی‌بادی اولیه كه متصل به آنزیم نیز می‌باشد افزوده می‌شود و در نهایت سوبسترای آنزیم در اختیار آنزیم قرار داده می‌شود و پس از گذشت مدت زمان لازم واكنش آنزیمی خاتمه داده شده و رنگ بدست آمده توسط دستگاه اسپكتروفتومتر قرائت می‌شود 

 مراحل انجام یك آزمون الایزا به‌صورت زیر می‌باشد:

1) جذب یك آنتی‌ژن یا آنتی‌بادی به سطوح جامد پلاستیكی كه اصطلاحا پوشش‌دهی نامیده می‌شود.

2) افزودن نمونه‌های مورد آزمایش

3) انكوباسیون واكنشگرها برای دراختیاز قراردادن مدت زمان كافی برای انجام واكنش

4) جدا نمودن واكنشگرهای متصل شده و واكنش داده از واكنشگرهای آزاد و متصل نشده با استفاده از عمل شستشو

5) افزودن عوامل متصل شده با آنزیم

6) انكوباسیون واكنشگرها برای دراختیار قراردادن مدت زمان كافی برای انجام واكنش

7) جدا نمودن واكنشگرهای متصل شده و واكنش داده از واكنشگرهای آزاد و متصل نشده با استفاده عمل شستشو

8) افزودن سوبسترای آنزیم جهت تشخیص واكنش دهنده‌ها

9) انكوباسیون واكنشگرها برای دراختیار قراردادن مدت زمان كافی برای انجام واكنش

10) خاتمه دادن واكنش آنزیمی توسط متوقف كننده‌ها و قرائت دانسیتة نوری بدست آمده توسط دستگاه اسپكتروفتومتر

خلاصه ای از روش الایزا را در بالا توضیح دادم. در صورت تمایل برای بدست آوردن اطلاعات بیشتر میتوانید در قسمت نظرات پیغام (كامنت) بزارین تا منابع قابل دسترسی رو براتون معرفی كنم.

در پستهای بعدی درباره بیماریهای ویروسی خون  مانند هپاتیت B ، C و ایدز و تشخیص آنها به وسیله روش الایزا صحبت خواهم كرد. همچنین آماده پاسخ گویی به سوالات شما در حد توان هستم.

 


[ سه شنبه 19 آبان 1388 ] [ 11:16 ق.ظ ] [ روح الله مهدیان ]
.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

آمار سایت
بازدیدهای امروز : نفر
بازدیدهای دیروز : نفر
كل بازدیدها : نفر
بازدید این ماه : نفر
بازدید ماه قبل : نفر
تعداد نویسندگان : عدد
كل مطالب : عدد
آخرین بروز رسانی :
فروش بک لینک طراحی سایت